Napozás tudatosan: fizikai és kémiai fényvédő krémek összehasonlítása
A nyár már a küszöbünkön kopogtat, itt az ideje tehát felkészülni a megfelelő, és nem mellesleg egészséges fényvédelemre. De melyik típusú krém milyen hatással is van a bőrödre? Mennyire számít, mit is kensz magadra– vagy éppen a gyermekedre?
A nyár már a küszöbünkön kopogtat, itt az ideje tehát felkészülni a megfelelő, és nem mellesleg egészséges fényvédelemre. De melyik típusú krém milyen hatással is van a bőrödre? Mennyire számít, mit is kensz magadra– vagy éppen a gyermekedre?
Így működnek a különböző fényvédők
Szerencsére egyre elterjedtebb, hogy a különböző krémeket minél tudatosabban válaszd ki, főleg, ha a gyermekedről van szó. A fényvédő krémek, naptejek azonban gyakran a perifériára szorulnak, itt a vásárlók többsége általában csak a faktorszámot nézi, és ez alapján dönt (Le akarok barnulni? Akkor egy alacsony-közepes szám is elég. Fehér bőrű vagyok? Akkor minél magasabb, annál jobb!). Ezt a számot az SPF (Sun Protection Factor, vagyis fényvédő faktor) jelöli, ez az érték megmutatja, mennyi ideig véd a fényvédő az UVB sugarak ellen. Ám az, hogy mégis, mi alapján kellene választani, ennél sokkal összetettebb.
A fényvédő szereket – legyen szó naptejről, napolajról – jellemzően két táborba csoportosíthatjuk: vannak fizikai, illetve kémiai fényvédő szerek.
A kémiai fényvédő szerek feladata, hogy közömbösítsék a bőrödet elért UV sugarakat olyan módon, hogy ezeket a bőrödbe beszívódva tulajdonképpen elnyelik. Azonban laboratóriumi tesztek igazolták, hogy ezekben a fényvédő szerekben olyan anyagokat is találni, amelyek ha felszívódnak az emberben, egyáltalán nincsenek a szervezetre jó hatással, így mind a gyerekeknél, mind a felnőtteknél kerülendők!
Összetevők
Mutatjuk is, hogy az összetevők listáján milyen nevekre kell odafigyelni.
- Oxybenzone: az egyik legelterjedtebb összetevő (más néven benzophenone) ösztrogénszerűen viselkedik, azaz a hormonrendszerünkre hat. Homosalate: megdöbbentő, mennyire gyakran lehet találkozni vele a flakonok leírásában, hiszen megzavarja a hormonrendszerünk természetes működését, és még allergizálhat is.
- Octinoxate: ez az anyag is hatással van a hormonrendszerre, ráadásul fényérzékennyé teheti a bőrünket.
- Methylbenzylidene Camphor: bőrirritáció léphet fel a gyakori használatától, még pajzsmirigy alulműködést is okozhat, több országban is be van tiltva kozmetikai összetevőként.
Ugye, már ez a pár sor is milyen ijesztő? És igen, ezeket az anyagokat is rákened a magad és gyermeked bőrére, ha nem figyelsz oda. Ezen kívül kiemelten fontos, hogy fürdésnél belemosódnak a vízbe és ezzel visszafordíthatatlan károkat okoznak a tavak, tengerek, óceánok élővilágában. Emiatt számos országan be is tiltották a kémiai fényvédőt tartalmazó naptejeket és szerencsére ezt a nemzetközi szervezeztek is egyre komolyabban veszik, így ezen országok száma évről évre nő.
De akkor mit érdemes használni?
Mi mindenképp a fizikai fényvédő krémeket javasoljuk: ezek tulajdonképpen olyan, finomra puhított ásványok (cink-oxid, titán-dioxid), amelyek a természetben megtalálhatóak. Ezek gyakorlatilag a bőrünkre kerülve visszatükrözik a napsugarakat, így védve azt az UVA és UVB sugaraktól.
A fizikai fényvédőknél csak a tápláló gyógynövények szívódnak fel a bőrbe, ezzel belülről erősítve a fényvédő hatást, valamint nyugtatva, hidratálva a bőrt, maga a fényvédő összetevő már nem, ezáltal nem is fogják irritálni vagy allergizálni a bőrt.
De mitől is kell megóvni a bőrünket?
Tisztázzuk azt is, mi is az az UV sugárzás és miért is kell megóvni a bőrünket tőle. Ideális esetben az UVB sugarakat egy jelentős részét az ózonréteg elnyeli, pontosabban elnyelné, ha nem lenne egyre vékonyabb.
Ezek a sugarak egyszerre tesznek jót, hiszen serkentik a D-vitamin képződését, ugyanakkor roncsolják a DNS-ünket: az erős UVB sugárzás akár bőrrákot is okozhat.
Az UVA sugarakról sokáig gondolták a kutatók, hogy nem ártalmasak, azonban ezekről is kiderült, hogy nem is annyira veszélytelen: ez a sugárzás öregítheti a bőrt, és szintén bőrrákot okozhat.
Milyen hatásai lehetnek a fényvédő krémeknek?
Mivel fentebb már írtunk arról, hogy a kémiai fényvédő krémek mennyi káros hatással lehetnek a bőrünkre, a szervezetünkre, ezért inkább a fizikai fényvédők használatának az előnyeit emelnénk ki, cikkünkkel ugyanis nem célunk a „riogatás”, és ha idáig eljutottál, valószínűleg már van elképzelésed a negatív hatásokról...
Natúr kozmetikumok ereje
A jó minőségű, megbízható, természetes összetevőket tartalmazó fényvédők sem kőolaj-származékot, sem parabént, sem szintetikus illatanyagot vagy – színezéket nem tartalmaznak, és még vegánok is. Gyakran tartalmaznak shea vajat vagy jojoba olajat, amelyek megnövelik a napvédő hatást, a benne lévő antioxidánsok pedig semlegesítik a káros szabadgyököket.
Segítenek a bőr öregedési folyamatának a lassításában, a bőr regenerálódását viszont támogatják. Kisebb valószínűséggel alakulnak ki pigmentfoltok, segítik a sebgyógyulást, bizonyos komponensek pedig serkentik a sejtek természetes védekező reakcióit.
Fényvédelem a legkisebbeknek
Kisbabák esetében az ajánlás szerint úgy fél éves korig érdemes kerülni a közvetlen, hosszan tartó napsugárzást, de tudjuk, hogy ez nem mindig oldható meg, főleg ott, ahol már nagyobb gyerek(ek) is van(nak). Náluk a legjobb, hogyha a megfelelő ruházattal védekezel a tűző napsugarak ellen, és a legerősebb sugárzásban igyekezzetek zárt térben tartózkodni, de legalább árnyékban lenni.
Még a felnőtteknek sem lenne szabad kitenni a bőrüket a brutális napsütésnek – nos, gyerekek esetében ez hatványozottan igaz. Az ő sérülékeny, finom bőrük különleges ápolást igényel, ezért is fontos, hogy a használt fényvédő minél kevesebb nem kívánatos vegyszert, és minél több természetes anyagot tartalmazzon.
A legfontosabb napozási tanácsok
Tarts sziesztát!
11 és 15 óra között a legerősebbek a nap sugarai: ne ilyenkor feküdjünk ki a tengerpartra vagy a medence mellé! Ha nyaralunk, hódoljunk a sziesztának: ebédeljünk, pihenjünk le, legyünk beltérben. Persze van, hogy muszáj kint lenni, ilyenkor is minél kevesebb időt töltsünk a napon, és mindenképp kenjük be magunkat fényvédővel!
Védd a szemed!
A napszemüveg nem csak stílusos, hanem hasznos kiegészítő, mindig legyen nálunk (és hordjuk is). Az UVB sugarak akár szaruhártya- vagy kötőhártyagyulladást is okozhatnak, míg az UVA sugárzás egészen a szemlencséig képes behatolni, ezzel komoly károsodást, akár szürkehályogot is okozni. A jobb szemüvegeket „UV 400” jelzéssel látják el, mindenképp ilyet érdemes beszerezni!
Többször kend be magad!
A nap többi részében sokkal bátrabban lehet a szabadban tartózkodni, de nem szabad elfeledkezni bőrünk védelméről. Rendszeres időközönként kenjük magunkat, és ne felejtsük el azt sem, hogy egyes felületek, például a víz visszaveri és felerősíti a fényt, így a medencében vagy a tengerben a víz felszínéről érkező sugárzás ereje akár az eredeti duplája is lehet.
Összefoglalás
Összességében azt mondanánk, hogy a nap a barátunk, nem kell félni tőle, de tudatos emberként jobb óvatosnak lenni! A sok szintetikus összetevőjű fényvédő helyett keressünk minél természetesebb megoldást, és naponta többször is kenjük magunkat a hatékony védelemért.
Szerző:
Klibán Gréta
Ha érdekelnek további érdekes és hasznos tartalmak és fontos számodra az egészséges, környezettudatos életmód, iratkozz fel levelezésünkre itt.
Tetszett? Oszd meg, hogy mások is elolvashassák!
Az itt található információk kizárólag tájékoztató célt szolgálnak, nem teljes körűek, nem minősülnek tanácsadásnak, szakvélemyénynek, nem helyettesíthetik szakember véleményét, pontosságukért, teljességükért nem tudunk felelősséget vállalni.