Legyen csodás napod! Segíthetünk? +36-30/660-1553

Blog

Az emberek 80%-a totál félrekezeli saját bőrét. Veled mi a helyzet?

Gréta
Gréta
2022.07.28 11:25
Az emberek 80%-a totál félrekezeli saját bőrét. Veled mi a helyzet?

Miért van az, hogy 100-ból 80 ember legjobb szándéka ellenére is félrekezeli a saját bőrét? A válasz pofonegyszerű: a legtöbben nem fordítanak elegendő figyelmet arra, hogy pontosan megismerjék a bőrük típusát.

Van 5 perced rá? Gyere, mutatom!

Mivel a bőröd a legnagyobb szerved, ezért kulcsfontosságú, hogy rendszeresen és megfelelően ápold. Az arcodra különösen érdemes odafigyelni, ha másért nem, akkor azért, mert gyakorlatilag ez van a „kirakatban”, ez az első benyomás egyik meghatározó eleme. Ahhoz pedig, hogy megfelelően ápold az arcodat, szükség van arra, hogy megismerd, és tudd, milyen bőrtípusba tartozol – ennek az ismeretnek az hiányában még akár komoly károkat is tudsz tenni magadban, így nem szabad ezt a fajta diagnosztizálást félvállról venni!

 

Itt tévesztenek a legtöbben

Lássuk, milyen alapvető bőrtípusok is vannak, melyek a jellemzőik, hogyan is nézzen ki az arcápolás!

Bőrtípusok jellemzői és gyógynövények
Táblázat megnyitása nagyban

Normál (normál faggyúműködésű és vízháztartású)

Üde, rugalmas, bársonyos, a felülete és a színe is egyenletes. A normál bőrtípussal rendelkezőknek van a legnagyobb mázlija, hiszen ilyenkor különböző kenceficékkel kár lenne beleavatkozni, megzavarni a természetes folyamatokat, elég éppen csak egy támogató, könnyű ápolás naponta! A természetes összetevők közül a normál bőr hálás tud lenni a levendulának, a szezámmagnak, a sárgabaracknak, a shea vajnak és a rózsának. Napsütésben a homoktövis, az aloe vera, a zöldtea és a vadgesztenye segít, míg a szemkörnyéket argánnal ápold! Nézd meg itt.

 

Száraz (zsír- és vízhiányos)

A védőréteg meggyengült, emiatt az arcbőr fakó, fénytelen, húzódó, érdes, egyes esetekben viszkető, hámló, pirosodó lehet, mitesszer egyáltalán nem található rajta. A száraz arcbőr ápolása komolyabb odafigyelést igényel, de nem bonyolult: igyekezz pótolni a hiányzó zsírsavakat, erősíteni a védőréteget, így csökkentve a vízvesztést. Az alábbi gyógynövényeket tartalmazza egy száraz bőrre való arckrém: rózsa, sárgabarack, mandula, argán, gránátalma, szőlő, vadrózsa, shea vaj, ligetszépe, olíva. Ha a száraz bőrödet kezeled, érdemes hiarulonsavat, E-vitamint, allantoint tartalmazó terméket választanod! Nézd meg itt.

 

Vízhiányos bőr

Ez a bőrtípus gyakran előfordul, így mindenképp beszélni kell róla. Jellemzői a meggyengült védőréteg, a húzódó, száraz, érdes tapintású bőr, ami emellett feszül és fakó is. A T-vonalban (homlok, orr, áll) egy-két mitesszer előfordulhat, mert a faggyúműködése ennek a típusnak általában megfelelő. Ha vízhiányos a bőröd, akkor figyelj oda a rendszeres hidratálásra! Az erőteljes hidratálás, illetve a védelem segítenek abban, hogy ismét gyönyörű legyen az arcbőröd. Keresd a levendula, szezám, sárgabarack, shea vaj, rózsa, homoktövis, zöldtea, vadgesztenye, aloe vera összetevőket, a szemkörnyékedet pedig argánnal kényeztesd! Nézd meg itt.

 

Kombinált bőr

Fakó, néha húzódó orca jellemzi, a T-vonal pedig olajosan fénylik, mitesszeres, akár pattanásos is lehet. Jó, ha tudod, a kombinált bőröd ápolását a legjobban a rendszeres tisztítással és hidratálással segítheted elő, a felesleges faggyú eltávolítása esszenciális. A kombinált bőr hidratálása zsírmentes, alacsony olajtartalmú készítménnyel történjen, amely szőlőt, jojobát, levendulát, aloe verát, zöldteát, rozmaringot, hibiszkuszt, ázsiai gázlót, kamillát, rózsát, sárgabarackot, vadrózsát vagy ligetszépét tartalmazzon. Nézd meg itt.

 

Zsíros bőr (korpás seborrheás)

A zsíros bőrtípusnak két fajtája van. Az első, a korpás seborrheás, amit onnan ismersz fel, hogy ebben az esetben az arcbőröd fénytelen, sápadt, szürke színű, érdes tapintású, korpázóan hámló, az sem ritka, amikor nagyon viszket. A T-vonalban vagy az arcod többi részén ilyenkor nehezen kinyomható fekete vagy fehér színű mitesszerek lehetnek. A rendszeres tisztítás mellett a korpás seborrheás bőr ápolása során figyelj oda a hidratálásra, a faggyúfelesleg eltávolítására, az enyhe hámlasztásra, illetve a gyulladáscsökkentésre is. Ha zsíros bőrt kezelsz, a szőlő, a jojoba, a levendula, az aloe vera, a zöldtea kivonat, a rozmaring, a hibiszkusz, az ázsiai gázló, a kamilla, a rózsa, a sárgabarack, a vadrózsa és a ligetszépe lesznek a barátaid! Ezek tökéletes kiegészítője a faggyúszabályozó niacinamid és az antioxidáns E-vitamin is. Nézd meg itt.

Zsíros bőr (olajos szeborreás)

Térjünk rá a zsíros bőrtípusok második fajára. Ha olajosan fénylő, tág pórusú, mégis sápadt színű, zsíros, síkos tapintású, mitesszeres, esetleg pattanásos az arcbőröd, akkor bizony ebbe a típusba tartozol! Az enyhe hidratálás, kímélő hámlasztás és rendszeres tisztítás és a gyulladáscsökkentés mind kulcsfontosságúak a zsíros bőr kezelése során. Az előző pontban felsorolt gyógynövényeket ennél a típusnál is használhatod. Nézd meg itt.

Bőrproblémák kezelése

A leggyakoribb bőrbetegségek az arcon

Jó tudni, hogy tulajdonképpen bármi, ami irritálja a bőrt, könnyen kellemetlen tüneteket okozhat. Ez legyen akár krónikus, akár egy „szimpla” napégés okozta reakció: mindenképp kezelni kell.

A krónikus bőrbetegséghez sorolható a mitesszer, ami gyakorlatilag elhalt bőrsejtek és faggyú keveréke, de az akne, azaz a pattanás is, ami olyankor jön létre, amikor eltömődnek a faggyúmirigyek kivezető nyílásai. A mitesszerek hatékony kezeléséről itt olvashatsz bővebben.

Az ekcémát (dermatitis) is ide soroljuk, ez a kellemetlen bőrbetegség a csecsemőktől kezdve a felnőtteken át mindegyik korosztályt érinti. Ez a leggyakoribb bőrbetegség, ami kipirosodással, viszketéssel jár. A dermatitist környezeti hatások is kiválthatják, de van, hogy egyedi hajlam szükséges a kialakulásához (jellemzően ez az a fajta, amely már egy csecsemő mindennapjait is megnehezíti). Az ekcémáról általában itt olvashatsz, míg az ekcémás bababőr ápolásáról itt

Szintén gyakori jelenség a rosacea (rozácea), amikor a bőr kivörösödik, begyullad és éget. Később gennyet tartalmazó csomók is kialakulnak az arcon. A rosacea kezelése nem egyszerű, mert nagyon érzékenyíti a bőrt. Ápolása rózsával, levendulával, gránátalmával, ligetszépével, vadrózsával, argánnal, avokádóval történhet. Nézd meg itt. 

A kiütésekkel is szinte mindenki találkozott már, ezt a bőrön kialakuló színszerkezeti eltérést okozó tünetet elég sok minden kiválthatja, például az ételallergia, a rovarcsípés, valamilyen vegyszer, vagy olyan fertőző betegség, mint a skarlát, a rubeola (rózsahimlő) vagy a bárányhimlő.

 

Ha beütött a krach...

Ha bármilyen elváltozást tapasztalsz, vagy „csak” sikerült megállapítanod, milyen bőrtípusba tartozol, fontos, hogy azt a megfelelő módon kezeld. Ha még mindig bizonytalan vagy, töltsd ki ingyenes 2 perces bőrtípustesztünket és segítek bőröd típusának pontos megállapításában, szépséggyógynövényeid megtalálásában.

bőrtípusteszt

Mivel a bőröd igazán érzékeny, ezért nem mindegy, mit is kensz rá. Mi azt ajánljuk, igyekezz minél természetesebb módon ápolni a bőrödet, minél inkább kerülni a kemikáliákat, hiszen ahogyan azt fentebb említettük, a különböző vegyszerek nemcsak a bőröd védőrétegének természetes működését zavarják meg, hanem felszívódva a szervezeben hosszútávon akár egészségkárosodást is okozhatnak, így az is előfordulhat, hogy a bőrápolásra szánt krém csak nagyobb kárt okoz, mint hasznot. A natúr, természetes kozmetikumokkal ennek a kockázatát a minimálisra csökkented (természetesen előfordulhatnak egyéni érzékenységek). Éppen ezért kerüld az ásványi zsírokat, olajokat, vagyis tulajdonképpen kőolajszármazékokat, a parabént, az erős tisztító anyagokat (SLS, SLES stb.), a szintetikus illatokat és színezékeket, a kémiai fényvédőket, valamint az alumínium származékokat.

 

Itt a jó hír

Ahogyan azt olvastad is, vannak bizonyos természetes összetevők, bio gyógynövények és virágvizek, amelyek több bőrtípusnál is ajánlottak. Most röviden azt is elmondom neked, hogy miért.

A levendula például nyugtató hatással van a bőrre (is), kiegyensúlyozza a bőr zsírosságát. Az búzavirág lelohasztja a szem alatti duzzanatot, a rozmaring szabályozza a faggyúműködést, a sárgabarack-magnak a bőr regenerálásában van fontos szerepe, a shea vajnak pedig annyira értékes tápanyagtartalma van, ezzel gazdagon táplálva a bőrödet, hogyha tehetnénk, kötelező jelleggel írnánk fel mindenkinek receptre. A szezámolajtól puhább, teltebb, feszesebb lesz a bőröd, az E-vitamin pedig minden bőrtípushoz ajánlott azért, mert antioxidáns hatással bír, megköti a szabadgyököket, a sejtek öregedését pedig késlelteti. Jól hangzik, igaz? Ezek után kinek lenne kedve mindenféle vegyszert magára kennie?

Nagora gyógynövények

Mi a Nagoránál arra tettük fel a munkánkat, hogy gyógyszeripari tapasztalatunkat fitoterapeuta szaktudással ötvözve, egyedülálló módon több, mint 60 gyógynövénnyel és smart összetevőkkel mindenki számára megalkossuk azt a kozmetikumot, amitől bőre egészséges és ragyogó lesz.

A természet és élet iránt érzett szenvedélyünk inspirálta a 60+ gyógynövénnyel készült natúrkozmetikumainkat, melyek értékes, finomítatlan bio növényi olajokkal, 100%-os tisztaságú bio virágvizekkel, hidrolátumokkal és növényi kivonatokkal támogatják bőröd védekezőképességét, segítik bőröd hidrolipid egyensúlyának fenntartását, regenerálását.  

Amit tudunk alapanyagot hazai őstermelőktől szerezzük, be pl. Szomódi Levendulás Józsitól, a szappanjainkat pedig Judit készíti, aki saját maga termeszti és macerálja gyógynövényeit egy dunántúli kis önellátó közösségben. Ezzel nemcsak hazai kézműves társainkat segítjük, hanem ökológiai lábnyomunkat is jelentősen csökkentjük.

Minden egyes terméknek lelke van és a receptúra megalkotásától végigkísérjük amíg megérkezik hozzád.

Nagora

Szerző: Klibán Gréta

 

EZ IS ÉRDEKELHET MÉG:

NEKED IS GONDOT OKOZ AZ EKCÉMA? ISMERD FEL IDŐBEN A BETEGSÉGET ÉS KEZELD MEGFELELŐEN!

MITESSZEREK KEZELÉSE HATÉKONYAN

BŐRÖD VÁLTOZÁSA A MENSTRUÁCIÓS CIKLUS SORÁN

ÍGY VEHETED FEL A HARCOT AZ AKNÉS, PATTANÁSOS BŐRREL

A SEBORRHEA ÉS A ZSÍROS BŐR NYOMÁBAN – ÍGY ISMERHETED FEL ÉS KEZELHETED EZEKET A BŐRÁLLAPOTOKAT!

SZÁRAZ VAGY ZSÍROS, PATTANÁSOS? ÍGY KÜZDHETSZ MEG A HÁTTÉRBEN LÉVŐ HORMONOKKAL 


Ha érdekelnek további érdekes és hasznos tartalmak és fontos számodra az egészséges, környezettudatos életmód, iratkozz fel levelezésünkre itt.

Tetszett? Oszd meg, hogy mások is elolvashassák!